Turisticky atraktívny región Liptov ponúka možnosť aktívneho a pasívneho oddychu v blízkom aj vzdialenejšom okolí v zimnom aj letnom období.

50 metrov od Chalupy pri vodopáde

, všetkých návštevníkov očarí pohľad na 13m vysoká Národná kultúrna pamiatka Lúčanký vodopád, padajúci do jazierka z okraja travertínovej terasy.


V každom ročnom období sa nám vodopád ukazuje v inej podobe, a keďže nikdy nezamŕza (vďaka teplým prameňom z kúpeľov, ktoré do neho pritekajú), môžeme ho obdivovať po celý rok. Kolmá stena vodopádu je výsledkom prebiehajúcej spätnej erózie. Dopadajúce vody pôsobia tak, že sa odlamujú celé lavice travertínov a prehlbuje sa dno vodopádu. Lúčanský vodopád je Národnou prírodnou pamiatkou od roku 1974 na rozlohe 0,94 ha. Boli tu nájdené vzácne paleontologické a archeologické nálezy.

200 metrov od Chalupy pri vodopáde sa nachádzajú Lúčanské travertíny


V Lúčkach vystupuje pomerne hrubá vrstva travertínov o mocnosti 40 až 50 m. Staršie travertíny vytvárajú plošinatú vyvýšeninu Skálie západne od štátnej cesty s kótou 644 m n. m. Vytvárajú tiež ďalšie zrázne skalné steny na západnom a severnom okraji obce zvané Zápoly a Skaličky. Mladšie travertíny vyplňujú terajšie koryto potoka Lúčanka v priestore od kúpeľov Lúčky po Liptovskú Teplú, kde vytvárajú menšie skalné stupne. Z historických prameňov vieme, že sa v Lúčkach nachádzali dva kameňolomy, v ktorých sa ťažil lúčanský travertín nielen pre miestnu potrebu, ale aj pre vývoz.

V r. 1930 už boli lomy opustené pre nedostatok objednávok. Od 30 – tych rokov sa teda ťažilo len pre miestne účely, neskôr (v r. 1963) bola ťažba zakázaná kvôli riziku narušenia režimu podzemných vôd. Prírodná pamiatka Lúčanské travertíny bola vyhlásená v roku 1975 s výmerou 3,7694 ha a s ochranným pásmom 3,5608 ha.

800 metrov od Chalupy pri vodopáde sa nachádza AQUA VITAL PARK


AQUA-VITAL PARKsbazénmi s termálnou vodou, saunami a soľnou jaskyňou. V jeho okolí sa nachádzajú aj Tenisové kurty, Badminton, Minigolf a Bowling. Za kúpeľmi sa nachádza diviačia obora.

2,4 km Kalameny – prirodny termálny prameň

 

Termálny prameň v Kalamenoch tvorí umelý vrt z roku 2000 s teplou vodou – približne 33°C. Okolo vrtu bolo vybudované umelé jazierko s rozmermi 20×10 metrov, čo umožňuje bezplatné kúpanie aj mimo letného obdobia. Voda má silný sírny zápach.
Výdatnost: 17 l/s
Hlbka vrtu: 500 m
Prírodná, slabo mineralizovaná, sírano-hydrouhlicitanová, vápenato-horecnatá voda, vlažná, hypotonická.
Jazierko obklopené prírodou nadchne každého návštevníka. Na sever od obce sa vchádza do Kalamenskej doliny, ktorá prerezáva Chocské vrchy potokom Kalamenianka

5 km Liptovsky hrad


Nazývaný aj hrad Liptov, Liptovský starý hrad, Veľký hrad liptovský, Sielnický hrad. Na jeho ruiny sa dá dostať po značkovanom chodníku z obce Kalameny. Verejnosti sú prístupné zvyšky odkrytej architektúry po stavebno-konzervátorských úpravách na základe archeologického výskumu.

6 km GINO PARADISE BEŠEŇOVÁ


Thermal Park Bešeňová s termálnymi bazénmi, ktorý obsahuje množstvo víriviek, masážnych trysiek, tobogánov, sáun, reštaurácií a mnoho iných atrakcií. Jeho termálna voda blahodarne pôsobí na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, urologické problémy, má priaznivé kozmetické účinky a vďaka prvku lítium pozitívne pôsobí na psychiku.

6,4 km Veľký Choč


Veľký Choč, so svojou výškou 1 611 m n. m. je dominantným vrchom Chočských vrchov. Má tvar nepravidelnej pyramídy s početnými bralnými partiami. Viditeľný je už od Štrby a z celej dolnej Oravy. Vrchol je turistami veľmi vyhľadávaný a má byť aj prečo. Choč je považovaný za jeden z najkrajších vrchov Slovenska, z výborným kruhovým výhľadom. Jeho územie je jedinečné a od roku 1982 je národnou prírodnou rezerváciou. Výstup na Veľký Choč je stredne náročný s veľkým prevýšením približne 1 000 m. Hoci ide o vysoké číslo, nejde o najnáročnejší variant výstupu. Za dobrej viditeľnosti sa do kruhového rozhľadu z Veľkého Choča vmestia všetky okolité vyššie pohoria Západných Karpát. Na severe vidieť Babiu horu a Pilsko, na východe Tatry s Roháčmi, na juhovýchode Nízke Tatry, na juhozápade Veľkú Fatru a na západe Malú Fatru.

21,3 km Liptovská mara

je vzdialená autom asi 15 minút. Každoročne sa tu rekreujú tisícky rekreantov, ktorí môžu využiť možnosť kúpania, surfovania, jachtingu, školu windsurfingu, člnkovanie, vodné bicyklovanie, minigolf, rybárčenie, plavbu vyhliadkovou loďou Liptov. Pri Liptovskej Mare sa nachádza Havránok – múzeum keltského osídlenia v prírode.

V zime si môžete zalyžovať v neďalekých strediskách Jasná pri Liptovskom Mikuláši, Kubínska hoľa pri Dolnom Kubíne, Malinô Brdo pri Ružomberku a na Donovaloch. Tí menej náročný a neskúsenejší lyžiari môžu vyskúšať aj lyžiarske vleky v Turíku, Kalamenoch, či priamo v Lúčkach.

Okolie Kúpeľov Lúčky ponúka množstvo turistických trás, náročnejších ale aj menej náročných. Na konci mnohých z nich vás čakajú nádherné výhľady, ktoré stoja za všetku námahu.